fbpx

Wim Hof – kim jest i jakie książki warto przeczytać?

wim hof książki

Jeśli zastanawiasz się kim jest Wim Hof, lepiej znany jako człowiek lodu, to czytaj dalej! To 62-letni mężczyzna z Holandii, który zyskał sławę dzięki swojej zdolności do wytrzymywania ekstremalnych mrozów. Przypisuje to ćwiczeniom oddechowym, które umożliwiają mu „podkręcenie własnego termostatu”.

​Na czym polega unikatowość Wima Hofa?

Hof ma na swoim koncie 26 rekordów świata w różnych wyczynach związanych z ekstremalnym zimnem, od przebywania w lodowej kąpieli przez prawie dwie godziny po przebiegnięcie pełnego maratonu za kołem podbiegunowym w Finlandii w samych szortach.

Co więcej, Hof twierdzi, że jego metod może nauczyć się każdy. Jego techniki oddychania, medytacji i ekspozycji są naukowo udowodnione i nauczane przez praktyków na całym świecie, a sam Hof ​​prowadzi poszukiwaczy zimnych na ekspedycjach, podczas których mogą nauczyć się jego technik z pierwszej ręki. Parę lat temu pomysł podchwycił magazyn VICE i zaproponował, że wyśle dwóch swoich reprezentantów w podróż, aby nauczyć się jego metod podczas wspinaczki na górę. To, co dzisiaj można znaleźć w powstałym podczas podróży 40-minutowym filmie dokumentalnym, było zdumiewające. Reasumując, jeśli spędzasz czas w naprawdę zimnych miejscach, te techniki mogą Ci się przydać, a nawet uratować Ci życie w tragicznych sytuacjach.

​Wim Hof – książki warte polecenia

Swoistością Wima Hofa jest to, że nie zostawia wiedzy dla siebie, ale lubi i chce się nią dzielić – dlatego powstała niejedna Wim Hof książka, gdzie każdy może wejść do świata lodu autora i zaczerpnąć sprawdzonej wiedzy.

​Jakie książki autorstwa Wima Hofa można dostać aktualnie na rynku?

  • ‘Becoming the Iceman’ – napisana wspólnie z Justinem Rosalesem,
  • ‘What doesn’t kill us’.

Obie książki spotkały się z niesamowicie pozytywnym odbiorem – spójrzmy po krótce na każdą z tych pozycji.

​‘Becoming the Iceman’ – co znajdziesz w tej książce Wima Hofa?

Głównym założeniem tej lektury było to, aby z jej pomocą pokazać światu, że każdy może stać się “człowiekiem lodu”. W książce została świetnie pokazana zdolność kontrolowania temperatury ciała nie jako defekt genetyczny u samego Wima, ale zdolność, którą każdy jest w stanie przyswoić. Stoi za tym prawda, że przez wiele pokoleń nauczono nas bać się zimna – jednak jak pokazują Wim Hof książki, z tą na czele – przy odpowiednim zrozumieniu każdy może nauczyć się wykorzystywać zimno z korzyścią dla siebie. Wtedy widok Wima Hofa biegającego boso po śniegu lub pływającego w lodowatej wodzie przestaje przerażać, ale fascynuje i inspiruje. Tym bardziej, jak sam Wim Hof potwierdza w swojej książce – podczas wykonywania tych niesamowitych wyczynów nie miał żadnego dyskomfortu.

Książka jednak od początku podkreśla, że musisz zrozumieć, jak działa metoda Wima Hofa, zanim będziesz mógł z niej efektywnie korzystać. Być może zastanawiasz się – jak mogą to udowodnić, że każdy może nauczyć się tej umiejętności? Tutaj pojawia się postać studenta Wima i współautora książki Justina Rosalesa, który od jesieni 2009 roku nie miał żadnego doświadczenia z przeziębieniem. Był studentem college’u na Penn State University, a gdy zobaczył jeden z filmów Wima na YouTube, bardzo zainteresował się zrozumieniem tej umiejętności. Chciał sprawdzić, czy serio każdy może się nauczyć tej metody. Udało się mu skontaktować z Wimem i wiosną 2010 roku Wim zaprosił Justina do uczestnictwa w jego warsztatach. Justin był zdeterminowany, pracował wiele tygodni, aby być w stanie opłacić podróż i nauczyć się techniki Człowieka Lodu. Szybko zdał sobie sprawę, że technika przetrwania zimna jest rzeczywiście umiejętnością, której każdy może się nauczyć, a ta książka opowiada właśnie opowiada tę historię.

​O czym opowiada książka ‘What doesn’t kill us’?

Druga książka Wima – ‘What doesn’t kill us’ to już mniej subiektywny, a bardziej obiektywny zarys tego, co stoi za umiejętnościami Wima Hofa. Lektura śledzi naszą ewolucyjną podróż do czasów, kiedy przetrwanie zależało od tego, jak dobrze przystosowaliśmy się do otaczającego nas środowiska. Nasi przodkowie przekroczyli Alpy w skórach zwierzęcych i skolonizowali Nowy Świat w przepaskach na biodra. Unikali drapieżników i budowali cywilizację na podstawie ich wewnętrznej determinacji. Owszem – jak wszyscy wiemy, to się zmieniło i teraz wygoda jest królem. Dziś żyjemy w niewoli stałej kontroli klimatu i ćwiczymy tylko wtedy, gdy pozwala na to nasz harmonogram dnia. Technologie, których używamy, aby zapewnić nam komfort, są tak wszechstronne, że zrywają biologiczne połączenie ze zmieniającym się środowiskiem. W związku z tym, nienawidzimy zimna i upału. Cierpimy na choroby autoimmunologiczne, a wielu z nas ma chroniczną nadwagę. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że naturalna zmienność — pocenie się i dreszcze — jest w rzeczywistości dla nas dobra. Wim Hof zwraca na to wszystko i wiele więcej właśnie na kartach drugiej książki wydanej w 2017 i choćby dlatego ‘What doesn’t kill us’ Wima Hofa naprawdę warto przeczytać i czerpać jak najwięcej z tej ogromnej dawki wyjątkowej wiedzy.