fbpx

Wakacje 2022 – jak spakować kosmetyki do samolotu?

kosmetyki do samolotu

Wakacje coraz bliżej i zastanawiasz się, jak spakować kosmetyki do samolotu, żeby bez problemu zabrać je ze sobą? Przedstawiamy Ci kilka wskazówek dotyczących tego, jak przewozić podróżną kosmetyczkę w bagażu podręcznym i rejestrowanym, aby nie spotkać się z trudnościami na lotnisku.

Czy można przewieźć kosmetyki w bagażu podręcznym?

Nadajesz bagaż? Kosmetyki w bagażu rejestrowanym można przewozić w zasadzie bez żadnych ograniczeń, zatem nie musisz się niczym martwić. Powodów do zmartwień mogą z kolei dostarczyć kosmetyki, które chcesz zabrać ze sobą na pokład.

Czy można przewozić kosmetyki w bagażu podręcznym? Wizz Air, Ryanair i wszystkie inne linie lotnicze dopuszczają przewożenie takich produktów. Na pasażerów są jednak nakładane ograniczenia w kwestii ich ilości. Każdy musi zmieścić się w limicie wynoszącym 1 l na osobę, na który może składać się kilka różnych kosmetyków. Każdy z nich musi być spakowany do osobnego pojemnika o pojemności nieprzekraczającej 100 ml. Wszystkie one muszą znajdować się w osobnej torebce.

Jakie produkty są objęte tym ograniczeniem? W ten sposób musisz pakować wszystkie kosmetyki do samolotu, jeśli mają płynną formę. Mogą to być zatem m.in.: żele pod prysznic, szampony, odżywki, dezodoranty, kremy, olejki oraz płyny do płukania ust. Czy możesz przewozić perfumy w bagażu podręcznym? Tak, ale są objęte takimi samymi limitami, jak reszta kosmetyków. Wyjątek stanowią te, które zakupisz albo w strefie bezcłowej na lotnisku, albo bezpośrednio na pokładzie samolotu. W tym przypadku możesz mieć przy sobie większą ilość płynów.

Do limitu przewożonych płynów nie wlicza się produktów będących niezbędnymi lekami. Do tej grupy zalicza się także m.in. krople do oczu. Konieczność ich przewiezienia należy jednak zgłosić podczas kontroli.

kosmetyki w bagażu podręcznym

Jak spakować kosmetyki do samolotu?

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie 100-mililitrowe opakowania muszą znajdować się w osobnej kosmetyczce, aby ułatwić pracę kontrolerom. Trzeba jednak pamiętać o tym, że i ta torebka musi spełniać pewne wymagania. Jej wymiary powinny wynosić ok. 20 x 20 cm, a ścianki być wykonane z przezroczystego materiału. Dzięki temu można będzie skontrolować zawartość bez konieczności rozpakowywania kosmetyczki.

Co się stanie, jeśli przekroczysz narzucony limit lub nieprawidłowo spakujesz kosmetyki do samolotu? To wszystko zależy od zasad obowiązujących na konkretnym lotnisku. Niektóre podchodzą do tych przepisów z przymrużeniem oka i dopuszczają lekkie odstępstwa od normy. W innych kontrola bezpieczeństwa jest bardzo restrykcyjna. W razie niezgodności z przepisami nadprogramowe produkty zostaną po prostu wyrzucone do kosza. Nie warto tu liczyć na łut szczęścia, bo kontrolerów niełatwo przekonać do własnej racji. I nie liczy się tu nawet taki argument, jak wysoka cena kosmetyków. Do kosza trafi zarówno tani płyn do płukania ust, jak i perfumy za kilkaset złotych.

Czy ten litrowy limit płynów można podzielić inaczej niż na 10 butelek po 100 ml? Tak, o ile zastosujesz mniejsze pojemniki. Te mieszczące więcej niż 150 ml mogą zostać zatrzymane na kontroli bezpieczeństwa. Stanie się tak, jeśli kontroler uzna, że może to zagrażać bezpieczeństwu podróży. Wtedy niestety trzeba będzie zostawić je przed bramką.

jak spakować kosmetyki do samolotu

Bezpieczne pakowanie kosmetyków na wyjazd

Pakowanie kosmetyków kojarzy Ci się ze specjalnymi, przezroczystymi kosmetyczkami do samolotu? Są one wymagane tylko wtedy, gdy pakujesz kosmetyki w bagaż podręczny. Jeśli jednak zamierzasz włożyć je do rejestrowanego bagażu, nie ma takiej potrzeby. Ba, na dobrą sprawę nie ma nawet żadnych ograniczeń w liczbie przewożonych kosmetyków. Jedynym limitem są kilogramy bagażu wykupione w ramach biletu.

Teoretycznie nie napotkasz żadnych trudności, przewożąc duże opakowania. Mimo to warto rozważyć przelanie ich do mniejszych. Dlaczego? Wbrew pozorom, duża butla szamponu czy żelu pod prysznic trochę waży, a pewnie nie wykorzystasz jej w całości na wakacjach. Jeśli uzbierasz w walizce sporo takich produktów, mogą one znacząco podwyższyć wagę bagażu. A opłaty za nadbagaż nie należą do najniższych i z pewnością warto ich unikać, o ile to tylko możliwe.

W związku z tym dobrym pomysłem może się okazać skorzystanie ze specjalnych pojemników na kosmetyki do samolotu. Przelejesz do nich taką ilość kosmetyków, jaka będzie Ci potrzebna w czasie wyjazdu. Możesz też od razu kupić swoje ulubione produkty w małych, podróżnych opakowaniach. Warto jednak mieć na uwadze to, że to kolejne plastikowe odpady, które zatruwają środowisko. Natomiast z takich pojemników do napełniania na własną rękę skorzystasz wielokrotnie. Jest to zatem rozwiązanie korzystne i z ekologicznego, i z ekonomicznego punktu widzenia. W końcu płacisz za nie tylko raz i używasz ich nawet przez kilka lat.