fbpx

Test na depresję Becka

Chcąc wymienić jedną z najpopularniejszych form oceny nasilenia depresji zarówno u młodzieży, jak i dorosłych to byłby to z pewnością test na depresje Becka. To ważna informacja w obliczu tego, że częstość występowania depresji wzrasta w okresie dojrzewania i wiąże się z tendencją do kontynuowania tego stanu psychiki w dorosłości. Jeśli i Ty zadajesz sobie pytanie „ czy mam depresje” albo znasz kogoś, kto ma podobne dylematy – wiedz, że ten obrazkowy test na depresje jest możliwy do samodzielnego wykonania.

Trzeba jednak w pierwszej kolejności zdobyć większą wiedzę na temat jego stosowania, by móc go wykonać zgodnie z przeznaczeniem. Ten poradnik należy potraktować, jako wstęp do tego, by lepiej zrozumieć tę metodę. Jeśli ten temat interesuje Cię bardziej z edukacyjnego punktu widzenia, warto poszerzyć swoją wiedzę również o to, jak działają inne testy na depresję. To niezwykle przydatna wiedza i interesująca dziedzina.

Podejrzenie depresji – jak testy becka mogą pomóc?

Liczbę osób corocznie zapadających na depresję można liczyć w milionach. Nie można jej lekceważyć, bo nie brakuje dowodów na to, jak straszliwa w skutki może być, gdy pozostaje nieliczona – łącznie z samobójstwem.

Problem z jej poprawnym zdiagnozowaniem wiąże się z tym, że ciężko jest czasem odróżnić następujące stany:

  • załamanie nastroju,
  • jesienna chandra,
  • depresja.

Powstał dlatego niejeden dystymia test, który ma na celu możliwość postawienia diagnozy. Najlepsze jest to, że test depresji może wykonać już każdy z nas np. Korzystając z zasobów online, wypełniając kwestionariusz bez wychodzenia z domu. Poza tym ten test jest nietrudny i szybki, a przynieść może wielkie korzyści – przede wszystkim pomaga odpowiedzieć na pytanie, czy to objawy depresji, czy chwilowe dolegliwości wpływające na obniżenie nastroju.

N°1 ProBiotic

Chyba mam depresję? Koniec z domysłami, czas na diagnozę!

Prawdą jest, że zaburzenia depresyjne są coraz silniejsze i coraz często, co ma związek z tym, iż na taki stan rzeczy wpływa naprawdę wiele czynników. Jak podaje WHO – liczba osób cierpiących na depresję oscyluje wokół 10 procent populacji świata.

Problemy w postawieniu prawidłowej diagnozy wynikają również z takich swoistości:

  • szybka diagnoza na podstawie początkowych objawów często nie jest możliwa,
  • objawy depresji mają wysoce indywidualny charakter,
  • zaburzenia depresyjne są często sprowadzane do obniżenia nastroju i ignorowane.

To wszystko sprawia, że odkąd pojawiła się skala depresji becka test bardzo ułatwiła postawienie właściwej diagnozy i zrozumienie powagi problemu. Depresja leczona odpowiednio wcześniej daje ogromne szanse na to, że nie dojdzie do samookaleczenia, tudzież tragicznych prób samobójczych.

Triada becka depresja – krok do uleczenia

Tak naprawdę psychiatra, czy też psycholog najlepiej potrafią odpowiedzieć na kluczowe podczas diagnozowania depresji pytania o to, gdzie jest ta cienka granica między tą wyniszczającą chorobą, a „zwykłym” złym samopoczuciem. Specjaliści potrafią też najlepiej ustalić, czy dolegliwości, jakie się odczuwa wraz z rozwojem choroby de facto o niej świadczą. Celem rozwiania wątpliwości najlepiej udać się na konsultację z jednym z tych ekspertów. Można też zacząć od samooceny robiąc skala becka test, który w istocie jest najszybszą i najprostszą formą sprawdzenia, tego czy mamy do czynienia z depresją. Choć jest łatwo dostępny w zasobach internetowych, zawsze należy się upewnić, że taki czy inne testy na depresję pochodzą ze sprawdzonego, wiarygodnego źródła.

Test na depresję online – na czym polega skala Becka?

Mierzący depresję test Becka opiera się o skalę, która powstała w 1961 roku z ramienia Aarona Becka. Przybiera formę kwestionariusza. Co istotne, zanim zaczniesz wpisywać frazę „test czy mam depresję” wiedz, że taki sam inwentarz depresji becka dostaniesz do rąk po odwiedzeniu psychiatry celem postawienia diagnozy. Zatem skoro znasz już odpowiedź na pytanie „jak sprawdzić czy mam depresję” wiesz też, że wykonując test prof aarona becka możesz zaoszczędzić sporo czasu i sobie i specjaliście. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by upewnić się co do wyników u psychiatry, jednak pamiętaj, że ten test na rodzaje depresji jest dostępny online.

Zanim zaczniesz szukać, co dokładnie oznacza skala Becka warto wiedzieć, że ten test na depresję składa się z następujących elementów:

  • 21 pytań i 3 odpowiedzi do wyboru w każdym,
  • za każdą odpowiedź dostajesz 0,2 albo 3 punkty – zgodnie ze skalą Becka.

Test objawów depresji przyniesie tym bardziej wiarygodne wyniki im bardziej w czasie jego wykonywania weźmiesz pod uwagę zarówno to, co czujesz teraz, jak i swoje uczucia sprzed miesiąca czy dwóch. Same pytania, jakie zadaje test Becka oscylują wokół emocji, stosunku wobec samego siebie, czy odczuwania życiowej radości.

Ważne jest również, by test czy masz depresję wykonywać na spokojnie, bez stresu, czy pośpiechu. Po zakończeniu przyda się skala depresji becka, która jest zwykle dostarczana razem z testem i po podliczeniu zdobytych punktów odpowie na pytanie, które nurtuje Cię najbardziej: czy mam depresję, czy to chwilowe zaburzenia nastroju.