fbpx

Jak walczyć z cukrzycą?

Cukrzyca to przewlekła choroba hormonalna, która powoduje wysoki poziom cukru we krwi. Jest to wynikiem – albo braku insuliny, hormonu wytwarzanego przez trzustkę, albo niezdolności organizmu do reagowania na ten hormon. Zanim odpowiemy na pytanie, jak walczyć z cukrzycą – poznajmy lepiej tę chorobę.

Czym różni się cukrzyca typu 1 od typu 2?

Wysoki poziom cukru we krwi spowodowany brakiem wystarczającej ilości hormonu insuliny nazywany jest cukrzycą typu 1. Jest to choroba genetyczna spowodowana wadliwymi genami, które wytwarzają tę substancję chemiczną i dotyka głównie młodych dorosłych i nastolatków. Kiedy poziom cukru we krwi wzrasta z powodu braku odpowiedzi na ten hormon, jest to znane jako cukrzyca typu 2. Jest to częstszy typ cukrzycy, znany również jako „cukrzyca dorosłych”. Ten stan jest wywoływany głównie przez czynniki związane ze stylem życia.

​Jakie czynniki przyczyniają się do powstania cukrzycy typu 2?

  • niezdrowa dieta, 
  • siedzący tryb życia,
  • otyłość. 

Obecnie cukrzyca typu 2 jest jedną z najczęstszych „chorób związanych ze stylem życia” wśród ludzi na całym świecie. Jest to niefortunne, ponieważ może również zwiększać ryzyko chorób, takich jak choroby serca i nadciśnienie – więc nie należy jej ignorować, a gdy się już zachoruje konieczne jest rozeznać się, jakie są najlepsze sposoby na walkę z cukrzycą i walczyć właśnie.

Objawy cukrzycy – jak rozpoznać chorobę?

Niektóre z typowych objawów cukrzycy to nadmierny głód, częste oddawanie moczu i zwiększone pragnienie. Chociaż cukrzyca typu 1 jest trudna do opanowania, typ 2 można kontrolować, wprowadzając proste zmiany w codziennej rutynie, a przede wszystkim wiedzą, jak obniżyć poziom cukru we krwi z pomocą takich produktów jak Redusugar. Warto, bowiem informacje zebrane w tym artykule pomogą Ci lepiej zrozumieć, jak działa Redusugar na cukrzycę – co kto wie, może być tym właśnie czego szukałeś dla ulgi własnej, bądź bliskiej Ci osoby.

Czynniki ryzyka zachorowania na cukrzycę

Cukrzyca stała się głównym zagrożeniem w ciągu ostatnich kilku dekad i nadal alarmująco rozprzestrzenia się na całym świecie. Za tak duże obciążenie tą chorobą odpowiada szereg czynników, a przede wszystkim: wiek, geny, otyłość i środowisko. Jeśli chodzi o pierwszy czynnik – to wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia kilku funkcji fizjologicznych, jedną z nich jest zdolność organizmu do efektywnego wykorzystywania insuliny. W przypadku genów – te wadliwe geny mogą być odpowiedzialne za wywoływanie cukrzycy typu 1, dlatego jeśli Twoi rodzice mieli cukrzycę, powinieneś szczególnie uważać na swoje nawyki związane ze stylem życia. Patrząc na otyłość i związane z tym dane – kobiety o obwodzie talii powyżej 88 cm są trzykrotnie bardziej narażone na cukrzycę typu 2 i to, że będą musiały się interesować tym, jaki lek na cukrzycę przyniesie im pomoc.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na używki, a szczególnie palenie. Chociaż nasze nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na rozwój cukrzycy, czynniki związane ze stylem życia również. Jednym z najbardziej przerażających powikłań związanych z wysokim poziomem cukru we krwi jest dolegliwość serca. Nikotyna zawarta w papierosach zwęża naczynia krwionośne i czyni je twardymi, zwiększając ryzyko chorób serca. Tak więc rzucenie palenia jest niezbędne dla każdego, a tym bardziej dla osób żyjących z cukrzycą, dla których jak najskuteczniejsze obniżenie cukru we krwi powinno być absolutnym priorytetem.

Jak radzić sobie z cukrzycą i obniżyć poziom cukru we krwi?

Leczenie cukrzycy może przyjąć różne formy, a tabletki na obniżenie cukru we krwi bez recepty jak Redusugarsą jedną z nich. Najlepiej radzić sobie z tą chorobą poprzez stałe monitorowanie w domu, leki doustne, zastrzyki/pompy insuliny, dobrze zaplanowaną dietę i ćwiczenia. Zwłaszcza sprawdzanie poziomu cukru we krwi w domu ma kluczowe znaczenie dla określenia zmieniającego się zapotrzebowania na insulinę lub leki. Musisz to monitorować kilka razy dziennie w domu, a do tego posłuży Ci urządzenie zwane glukometrem.

Osoby z cukrzycą typu 2 mogą potrzebować leków doustnych. Leki te działają na wiele sposobów w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Podczas gdy niektóre zwiększają produkcję insuliny przez trzustkę, inne zmniejszają wchłanianie cukru przez jelita. Istnieją również leki bez recepty jak Redusugar, które poprawiają wydajność insulinową organizmu, zmniejszają produkcję cukru przez wątrobę i tak dalej. 

Bez względu na to, jakie leki będziesz stosować – w każdym przypadku ich dopełnieniem musi być zdrowe odżywianie. Po prostu przestrzeganie dobrze zaplanowanej, zbilansowanej diety to podstawa leczenia cukrzycy. Ściśle współpracuj z lekarzem i dietetykami, aby zaplanować zbilansowany posiłek. Do tego warto się postarać o regularne ćwiczenia, bo poprawiają zdolność organizmu do wykorzystywania insuliny. Stają się tym ważniejsze, jeśli masz nadwagę – poprawiają krążenie krwi i zmniejszają ryzyko powiązanych powikłań.