fbpx

Jak radzić sobie ze smogiem?

Smog to zjawisko, które w okresie miesięcy jesiennych i zimowych daje się nam mocno we znaki. Co roku z nim walczymy i wydawać się może, że co roku jest gorzej. Największe polskie miasta zyskują najwyższe wartości zanieczyszczenia nie tylko w Europie, lecz także na świecie. W takim przypadku musimy sobie jakoś radzić, by smog dotykał nas w jak najmniejszym stopniu. Co możemy robić?

Działanie smogu na organizm

Środowisko medyczne uważa, że smog powoduje stany zapalne, alergie i inne schorzenia. Może również prowadzić do niedokrwiennego udaru mózgu lub zaburzeń rytmu serca! Osoby, które są narażone na długotrwałe działanie smogu, mogą zachorować na różne nowotwory. Lekarze i Światowa Organizacja zdrowia alarmują, ponieważ co roku z powodu smogu umierają miliony osób. Jak sobie radzić, gdy poziom jakości powietrza jest bardzo zły? 

Jak radzić sobie, gdy powietrze ma złą jakość? 

Warto śledzić alerty i sprawdzać, jaki jest stan powietrza w naszej okolicy. Jeśli jest niepokojący, co możemy zrobić? Co może nas uchronić przez złym działaniem smogu?

Maski antysmogowe 

Nie zawsze możemy zostać cały dzień w domu, kiedy powietrze ma złą jakość. Jeśli wychodzimy, warto zaopatrzyć siebie i bliskich w maski antysmogowe. Zawierają one specjalne filtry, dzięki którym do naszych płuc dociera przefiltrowane, czystsze powietrze, a my jesteśmy mniej narażeni na choroby, za które odpowiada ekspozycja na smog. 

Zamykaj okna i nie wychodź na spacer

Kto z nas nie lubi świeżego, przewietrzonego mroźnym powietrzem mieszkania? Niestety, kiedy poziom smogu jest wysoki, lepiej nie otwierać okien. Jest to mało efektowne wietrzenie. Dodatkowo warto również zrezygnować ze spacerów, które w takich warunkach nie są szczególnie zdrowe. 

Przesiądź się do autobusu

Jednym z przyczynków do takiego złego stanu powietrza jest to, że w dzisiejszych czasach niemal każdy ma samochód i porusza się nim na co dzień. W przypadku złego stanu powietrza warto zrezygnować z auta, jeśli mamy taką możliwość i poruszać się po mieście komunikacją zbiorową. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie dla środowiska. 

Okres jesienno-zimowy bywa niezwykle trudny. Mroźna, bezwietrzna pogoda sprawia, że powietrze często ma bardzo złą jakość. Niestety nie ma na to ogólnych rozwiązań, które byłyby aktualnie skuteczne, w związku z tym warto robić małe kroki, by sobie pomóc. Smog może naprawdę zaszkodzić naszemu zdrowiu. Takie rozwiązania jak korzystanie z masek antysmogowych, korzystanie z komunikacji miejskiej czy zostanie w domu, mogą być bardzo pomocne.