fbpx

Czy kosmetyki naturalne są skuteczne?

Popularność kosmetyków naturalnych nie maleje. Ich udział w rynku z roku na rok staje się coraz większy. Nie bez przyczyny. Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństw sprawia, że klienci coraz chętniej sięgają po eko kosmetyki, zastępując nimi dotychczas stosowane produkty. Jednak jak to się ma do ich skuteczności? Czy bio kosmetyki są tak samo skuteczne jak kosmetyki oparte na substancjach syntetycznych?

Z czego składają się kosmetyki naturalne?

Kiedy wczytamy się w skład kosmetyków naturalnych, zauważymy że większość znajdujących się tam składników jest nam w miarę znana. Jest to woda, wyciągu z aloesu, olejki, soki itp. Nie znajdziemy tam natomiast substancji odpowiedzialnych za konserwowanie kosmetyków, czyli wydłużających datę ich przydatności, jak również dodatków zapachowych i smakowych, powszechnie nazywanych aromatami syntetycznymi. W rzeczywistości wszystkie te składniki, które występują w kosmetykach produkowanych na skalę przemysłowo, nie są stosowane dla zapewnienia wyższej skuteczności działania, ale by podnieść atrakcyjność produktu. Uczynić jego zapach ładniejszym i przyjemniejszym dla nosa, nadaniu konsystencji ciekawszej formy, a także wzbogaceniu walorów smakowych. Osoby sięgające po kosmetyki naturalne nie wymagają od nich takich rzeczy. Dla nich liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania, a także skuteczność działania.

Co odpowiada za skuteczność działania kosmetyków naturalnych

Przed setkami lat nie było w sprzedaży kosmetyków przemysłowych. Ludzie radzili sobie z pomocą tego, co rosło w lasach i na łąkach. Poznawali działanie wybranych roślin, a także uczyli się je ze sobą łączyć, dla osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów. Wiedza na ten temat była przekazywana z pokolenia na pokolenia, po drodze będąc doskonaloną. W roślinach znajdują się cenne z punktu widzenia organizmu składniki – witaminy, minerały, olejki. Ich dobroczynne działanie polega na regenerowaniu skóry, a także jej odżywianiu. Oczywiście naturalne kosmetyki mogą być przeznaczone do stosowania na różne części ciała, choć w większości przeznaczone są do skóry twarzy, włosy i paznokcie.

Jakie zalety mają kosmetyki naturalne

Co przemawia za tym, aby stosować kosmetyki naturalne? Oczywiście ich ekologiczne pochodzenie. Brak sztucznych dodatków również odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki temu zdecydowana większość bio kosmetyków jest hipoalergiczna i może być bezpiecznie stosowana przez osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie. Czy naturalne kosmetyki są droższe od swojej przemysłowej konkurencji? Niestety tak. Wynika to z wyższych kosztów produkcji, która zazwyczaj odbywa się na znacznie mniejszą, lokalną skalę. Na szczęście każdy kto ma ochotę stosować kosmetyki naturalne, ale obecnie nie posiada na to pieniędzy, może ten problem rozwiązać. Pomaga w tym szybka gotówka, którą można pożyczyć przez internet. Z jej pomocą każdy może stworzyć swoją własną kolekcję ulubionych kosmetyków naturalnych, również tych z górnej półki.