fbpx

Czym są feromony i w jaki sposób wpływają na człowieka?

feromony damskie - co to są feromony

Feromony damskie to temat, który już od dłuższego czasu budzi wiele kontrowersji. Jedni nie mogą się już bez nich obyć, inni wciąż sceptycznie kiwają głowami, węsząc kolejny marketingowy spisek. Jak to jest naprawdę? Dowiedz się, jak działają feromony u ludzi i w jaki sposób możesz wykorzystać je na co dzień.

Co to są feromony?

Damskie feromony to lotne, bezzapachowe i niewidoczne gołym okiem związki chemiczne produkowane przez ludzki organizm. Powstają przy udziale gruczołów rozlokowanych po całym ciele, wątroby, jamy ustnej, a nawet… stóp. Z tego powodu naturalne feromony można znaleźć przede wszystkich w najróżniejszych wydzielinach wytwarzanych przez ludzkie ciało, czyli m.in. w ślinie, łzach, śluzie z pochwy i prostaty, moczu oraz osoczu.

Jak działają feromony na osoby, które znajdują się w Twoim najbliższym otoczeniu? Wciąż trwają badania nad tym, w jaki sposób organizm drugiego człowieka wyczuwa znajdujące się w powietrzu lotne związki feromonów. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami za odbieranie zapachu feromonów odpowiada tzw. narząd lemieszowo-nosowy znajdujący się w okolicach przegrody nosowej, ok. 2 cm od nozdrzy. Stamtąd impuls dociera do zlokalizowanego w mózgu podwzgórza i pobudza je, tym samym stymulując autonomiczny układ nerwowy i wywołując różne reakcje w organizmie. Nawiązuje do tego sama nazwa tej grupy związków, która pochodzi od dwóch słów z greki: ferein (gr. niesie) i horme (gr. pobudzenie, podniecenie).

Jaką rolę spełniają naturalne feromony u ludzi?

W przypadku zwierząt działanie feromonów jest już potwierdzone naukowo. Za ich pomocą zwierzęta znaczą teren, rozpoznają osobniki przynależące do tego samego stada, a nawet poszukują potencjalnych partnerek. Wiedza o naturalnych feromonach ze świata fauny jest obecnie wykorzystywana w praktyce, np. przy tworzeniu środków ochrony roślin, które zapobiegają niszczeniu plonów przez pewne grupy owadów czy gryzoni.

Jeśli chodzi o ludzkie feromony, badania są wciąż w toku, a do opinii publicznej docierają coraz to nowe fakty świadczące o ich skuteczności. Ale już w tym momencie wiadomo, że ludzkie feromony są związkami infochemicznymi, gdyż ich głównymi celami są przekazanie otoczeniu pewnej informacji, a także wywołanie u odbiorców konkretnego zachowania.

Feromony damskie są kojarzone głównie z wywoływaniem seksualnego pożądania u płci przeciwnej. I rzeczywiście mogą tak działać, ale to jednak nie koniec ich możliwości. Równie dobrze mogą skutkować wzbudzeniem szacunku do Ciebie, zapewnieniem Ci pełnej uwagi rozmówcy czy wprawieniem go w dobry nastrój. W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że są w stanie wpłynąć na poprawę komunikacji międzyludzkiej na wielu polach.

feromony damskie - jak działają

Jak działają damskie feromony syntetyczne?

Myślisz, że nigdy wcześniej nie korzystałaś z naturalnych feromonów? Jesteśmy niemal w stu procentach pewni, że jednak miałaś z nimi jakiś kontakt – np. stosując perfumy damskie, w których skryto nuty piżmowe. Tak, oryginalne piżmo jest wydzieliną produkowaną przez gruczoły okołoodbytnicze piżmowca. Jej moc niemal hipnotyzującego oddziaływania na płeć przeciwną odkryto już w starożytności. Była szczególnie popularna w kręgach chińskich i hinduskich, w których to często wykorzystywano ją w roli afrodyzjaka.

Chociaż dziś raczej nie stosuje się oryginalnego piżma – ze względu na wysoką cenę i zagrożenie piżmowca – to jednak jego syntetyczne, stworzone w laboratoriach zamienniki (np. egzaltolid czy piżma nitrowe) działają podobnie. Rozgrzewają zmysły, budzą pożądanie i roztaczają wokół aurę tajemniczości.

Podobnie wygląda sytuacja z ludzkimi feromonami. Tu również możesz spotkać się z preparatami bazującymi na ich syntetycznych odpowiednikach, których stosowanie może wywołać porównywalne efekty do zapachu feromonów naturalnych. Do najsilniejszych feromonów damskich syntetycznego pochodzenia można zaliczyć chociażby estratetraenol czy kopuliny.

Silne feromony damskie – kiedy warto je stosować?

Najbardziej oczywistym zastosowaniem damskich feromonów jest rozpylenie ich na skórze przed wyjściem na randkę. Użyte w tym celu, posłużą niejako za wabik, który sprawi, że będziesz wyglądać atrakcyjniej w oczach potencjalnego partnera. Czy perfumy damskie z feromonami zadziałają jak magiczny eliksir miłości? Nic z tych rzeczy. Ale mogą pomóc w przełamaniu pierwszych lodów i ułatwić sprawienie dobrego wrażenia – reszta pozostaje w Twoich rękach.

Skropienie się feromonami przed wyjściem z domu może być też dobrym rozwiązaniem w przypadku drobnych problemów w komunikacji biznesowej. Dzięki nim wzbudzisz sympatię, a także będziesz wyglądać na bardziej pewną siebie. O tym, czy osiągniesz sukces w pracy, wciąż zadecyduje wiele innych czynników, ale feromony damskie pomogą poprawić relacje ze współpracownikami. Co więcej, wpłyną nie tylko na otoczenie, ale również na Ciebie – choćby pozwalając Ci zwalczyć wrodzoną nieśmiałość i strach przed publicznym zabieraniem głosu, które już niejednokrotnie pozbawiły Cię wymarzonego awansu.