fbpx

Bardzo sucha skóra twarzy? Zobacz, jak zadbać o skórę po zimie!

sucha skóra twarzy

Pierwsze promienie wiosennego słońca aż kuszą, by wystawiać w ich stronę twarz i łapać cenną witaminę D. Ale sucha skóra sprawia, że przebywanie na słońcu wcale nie jest tak przyjemne, jak mogłoby się wydawać – bo wszystko Cię szczypie i swędzi? To najpewniej pozimowe przesuszenie skóry spowodowane mrozem i przebywaniem w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach Zobacz, jak dbać o skórę suchą po zimie, aby przywrócić jej piękny i zdrowy wygląd.

Po czym rozpoznać suchą skórę?

Czynnikiem, który odróżnia suchą skórę od innych typów, jest jej specyficzna budowa. Stanowi skutek uszkodzenia zewnętrznej warstwy hydrolipidowej w wyniku zaburzenia jej naturalnej zdolności do zatrzymywania wody. W praktyce przekłada się to na:

 • szorstkość i chropowatość,
 • pęknięcia, które mogą skutkować powstawaniem stanów zapalnych,
 • obniżoną elastyczność,
 • uczucie ściągnięcia,
 • swędzenie,
 • łuszczenie,
 • matowość,
 • niezdrowy, szary odcień.

Jakie są przyczyny suchej skóry? Może ich być wiele: m.in. genetyka, zaburzenia hormonalne lub niewłaściwa pielęgnacja. Ale do jej przesuszenia mogą też doprowadzić czynniki środowiskowe, takie jak chociażby zimowa pogoda.

Skutkami suchości skóry nie są jedynie jej nieestetyczny wygląd i dyskomfort. Taka skóra jest bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych, a także na przedwczesne starzenie.

Sucha skóra po zimie – przyczyny

Sucha skóra może występować przez cały rok. Ale to właśnie zimą i wczesną wiosną uskarża się na nią najwięcej osób. Dlaczego? Sucha skóra po zimie to efekt kombinacji kilku czynników występujących właśnie o tej porze roku. Należą do nich:

 • zimne powietrze,
 • nagłe zmiany temperatur (np. po wejściu do ciepłego domu),
 • suche powietrze w mocno ogrzewanych pomieszczeniach,
 • suche powietrze na zewnątrz ze względu na niski punkt rosy.

Za przesuszoną skórę twarzy w tym okresie w największym stopniu odpowiada jednak mróz. Bardzo niska temperatura sprawia, że naczynia krwionośne zwężają się, zatem krew przepływa przez nie wolniej niż zazwyczaj. Tym samym dostarczają komórkom skóry mniej substancji odżywczych.

Co więcej, skutkiem działania mrozu jest również spowolnienie działania gruczołów łojowych. Ich praca polega na produkcji sebum – mazi tworzącej płaszcz hydrolipidowy, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Mniejsza ilość łoju w połączeniu z niską temperaturą to niemal stuprocentowa gwarancja przerwania tej bariery ochronnej. A to otwiera drogę na zewnątrz dla cząsteczek wody znajdujących się w skórze. Suche powietrze w otoczeniu tylko przyspiesza ten proces.

Efekt? Sucha, swędząca skóra, która jest nieprzyjemna w dotyku, i nieustanne uczucie jej ściągnięcia. W przypadku bardzo przesuszonej skóry twarzy może też wystąpić pękanie naczynek, które rozpoznasz po charakterystycznych, czerwonych pajączkach. Sucha, szorstka skóra jest również bardziej narażona na działanie promieniowania UV, które – wbrew pozorom – jest równie niebezpieczne zimą, co latem.

sucha skóra - nawilżanie

Jak dbać o skórę po zimie?

Chcesz dowiedzieć się, jak dbać o twarz zimą i wczesną wiosną? Aby poprawić jej stan, zwróć szczególną uwagę na te trzy etapy pielęgnacji.

Oczyszczanie skóry suchej

Pękająca i łuszcząca się skóra to świetna pożywka dla różnych mikroorganizmów mogących powodować powstawanie wyprysków i innych zmian skórnych. Jak dbać o skórę twarzy, żeby do tego nie doszło? Musisz ją skutecznie oczyszczać, ale w delikatny sposób – w przeciwnym razie jeszcze bardziej osłabisz i tak już naruszony płaszcz hydrolipidowy. Sięgaj zatem po łagodne pianki i żele myjące bez drażniących detergentów i mocnych substancji zapachowych.

Nawilżanie skóry suchej

Przesuszona skóra twarzy potrzebuje przede wszystkim nawilżenia. W tym celu w kremach i balsamach do bardzo suchej skóry szukaj dwóch grup składników:

 • humektantów – ich zadanie polega na wiązaniu wody w naskórku. Do tej grupy należą m.in. gliceryna, aloes, panthenol, mocznik czy niacynamid;
 • emolientów – tworzą na skórze cienką warstwę zatrzymującą tę wodę wewnątrz i zapobiegającą jej uciekaniu. Składniki emolientowe to najróżniejsze silikony, oleje i woski.

Skuteczne nawilżanie suchej skóry powinno bazować na efektywnej współpracy humektantów i emolientów. Wybieraj więc takie produkty, które zawierają składniki z obu tych grup.

Ochrona skóry suchej

Przesuszona skóra twarzy jest wyjątkowo podatna na czynniki zewnętrzne. Dbaj o to, aby ją przed nimi chronić, np. poprzez stosowanie kremu przeciwsłonecznego przed każdym wyjściem z domu. Sięgaj po produkty z wysokim filtrem.

Bardzo sucha skóra twarzy – co robić, by wzmocnić ją od wewnątrz?

Nawilżanie skóry od zewnątrz to nie wszystko – szczególnie, jeśli zmagasz się z mocnym przesuszeniem. Co robić, jeśli masz bardzo suchą skórę twarzy po zimie i chcesz przyspieszyć jej regenerację? Koniecznie zadbaj o nawilżanie od środka. Nie będzie to wymagało dużo wysiłku. Wystarczy pić dużo płynów, zwłaszcza wody.

Pamiętaj o tym, że w przypadku bardzo suchej skóry twarzy nie uda Ci się poprawić jej stanu natychmiast. Przywrócenie nawilżenia i odbudowanie uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego wymaga czasu. Nie trać cierpliwości i regularnie stosuj balsamy do bardzo suchej skóry, a w końcu zobaczysz różnicę – cera na pewno odwdzięczy Ci się za taką pielęgnację.