Fakty i mity na temat antyperspirantów

Wszyscy znamy różne rodzaje dezodorantów i używamy któregoś z nich. Ale jednocześnie wiele z nas spotkało się w internecie z opiniami na temat szkodliwego działania antyperspirantów. Przedstawiamy fakty i mity dotyczące kosmetyków walczących z przykrymi skutkami pocenia się.

Sam pot jest bezwonny. Nieprzyjemny zapach tworzy się w procesie rozkładu potu w wyniku działania mikroorganizmów naturalnie obecnych na skórze człowieka. Głównym zadaniem antyperspirantów jest ograniczenie wydzielania potu i maskowanie przykrego zapachu. Substancjami czynnymi w tego typu preparatach zazwyczaj są sole glinu. Po aplikacji kosmetyku na skórę tworzy się na niej warstwa, która powierzchniowo uszczelnia ujścia gruczołów potowych. Blokada ma charakter przejściowy i ustępuje po umyciu pach wodą z mydłem, w przypadku bardzo obfitego pocenia się lub wraz ze złuszczeniem się warstwy rogowej naskórka w tym miejscu.

Mity

Jednym z mitów krążących w sieci jest opinia, że antyperspiranty mogą prowadzić do przegrzania się organizmu, ponieważ zatykają pory skóry. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że gruczoły pod pachami stanowią jedynie znikomy procent gruczołów na całej powierzchni skóry pokrywającej ciało człowieka. Dlatego nie ma ryzyka przegrzania organizmu z powodu stosowania antyperspirantów. Wbrew obiegowym opiniom nie blokują one również wydalania z niego toksyn, ponieważ organizm metabolizuje szkodliwe substancje w wątrobie i pozbywa się ich poprzez mocz, a nie w procesie pocenia się. Nieprawdziwe jest również stwierdzenie, że zawarty w antyperspirantach glin może wywoływać nowotwór piersi. Jego przenikanie przez skórę nigdy nie zostało udowodnione. Nie ma też możliwości, by substancja aplikowana pod pachę przedostała się aż do gruczołu piersiowego.

Fakty

Faktem jest za to dodatkowa pielęgnacyjna rola niektórych antyperspirantów. Mogą one dodatkowo regenerować skórę pod pachami, redukując zaczerwieniania i podrażnienia. Takie działanie ma na przykład antyperspirant Garnier Invisible, który zawiera naturalne olejki pielęgnacyjne. Dzięki temu taki kosmetyk dodatkowo nawilża, pielęgnuje i skutecznie odżywia. Jest to szczególnie ważne w przypadku skóry wrażliwej.

Na koniec pamiętajmy, że nadmierna potliwość może być sygnałem różnych zaburzeń mających miejsce w organizmie. Dlatego taką przykrą przypadłość zawsze warto skonsultować z lekarzem.

15 Comments on “Fakty i mity na temat antyperspirantów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *